Resetování elektrických rolet a motorů do oken Velux + základní otázky

Zveřejněno 5. 8. 2021

Velux má výborné tutoriály na YouTube, vlastně má i dokonalé montážní návody u produktů. Co však nikde nenajdete je, jak vyřešit reset rolet + motorů na jedné napájecí jednotce…

Kdy se tenhle návod hodí? Když vás napadne, že je dobrý nápad všechna zařízení připojené na jednu napájecí jednotku KUX 100 resetovat tlačítkem přímo na napájení…

Pokud se vám tato věc stane, první roleta a první motor v okně přehodí do tzv. párovacího modu, kdy žaluzie jezdí nahoru a dolu cca o 10 cm a okno jen otevírá a zavírá madlo na otevírání. Jakmile spárujete ovladače na těchto 2 zařízeních, další 2 zařízení se do párovacího módu nehodí a napárují se pouze na tyto dva ovladače.

Ano, jedním ovladačem nyní ovládáte po sobě obě venkovní rolety a druhým oba motory oken…

To co vám Velux nepoví je, že napájecí jednotka sice umí ovládat až 5 prvků (rolet, oken, atd), ale neumí je ovládat najednou… To známená, že jakmile se otevře jedno okno, začne se otevírat druhé okno. Na řadu jdou jeden prvek po druhém pamatuje si to, co jste postupně ovládali (co chcete zavřít nebo otevřít).

A teď jak z toho ven, cíl je ke každému motoru a ke každé roletě opět spárovat správný ovladač.

1

Připojíme k napájení první roletu (jednu)

odpojte KUX 100 ze zásuvky a zároveň v okně vypojte napájení jedné ze dvou rolet, které máte k napájení KUX 100 připojené. Napájené nyní máme například 1x roleta, 2x motory do okna

Potřebujete malýPlochý šroubovák
2

První reset napájecí jednotky KUX 100

Jakmile zapojíme napájení KUX 100 do zásuvky, resetujte opět tlačítkem na napájení (držte dokud se roleta nepřehodí do párovacího režimu a nezačne jezdit tam a zpět, nyní sponkou na ovladači k roletě stiskněte tlačítko na párování (spodní část ovladače vpravo – ikonka dvou oken přes sebe). Ovladač elektrické rolety Velux Velux KUX 100 reset Ovladač elektrické rolety Velux Hotovo, jedna roleta je spárovaná správně. Okno spárujte na samostatný ovladač k oknu. Napárují se na tento ovladač obě okna, to nás teď nezajímá.

PotřebujeteOvladač roletu
Potřebujete kancelářskouSponku
3

Odpojíme spárovanou roletu a zapojíme nespárovanou

Nyní odpojte KUX 100 ze zásuvky, připojte k napájení odpojenou roletu v kroku 1 a odpojte roletu, kterou jsme v kroce 2 napárovali.

Potřebujete malýPlochý šroubovák
4

Druhý reset napájecí jednotky KUX 100

Zapněte KUX 100 do zásuvky a opět resetujte tlačítkem dokud se připojená roleta nepřepne do párovacího režimu. Ovladač elektrické rolety Velux Velux KUX 100 reset Ovladač elektrické rolety Velux Pak použijte druhý ovladač na roletu a opět spárujte sponkou stisknutím tlačítka pro párování (spodní část vpravo, ikonka dvou oken přes sebe). Hotovo.

PotřebujeteOvladač roletu
Potřebujete kancelářskouSponku
5

Zapojíme obě rolety a motory oken

Odpojte KUX 100 ze zásuvky, zapojte v okně první, druhou roletu k napájení. Včetně oken. HOTOVO, rolety jsou opět napárované na své ovladače.

Potřebujete malýPlochý šroubovák

Jdeme napárovat motory

Motory do oken se resetují se přímo na motoru, otevřete okno ručně. Za koncovku řetězu nepatrně motor naklopte dolů a už vidíte malé šedé tlačítko na reset v pravé části. Stačí sponkou zmáčknout asi na 8 sekund, začne vyjíždět a zajíždět řetěz. V té chvíli vezměte ovladač k danému oknu a spárujeme sponkou na ovladači zespodu pravým tlačítkem (ikonka dvou oken přes sebe).

Zobrazit motory a okna velux

Tento návod se vám bude hodit i v případě, že nějakým způsobem zvoráte instalaci systému Velux Active a budete nastavovat znovu.

Pokud jednou část oken a rolet přidáte do systému a chcete je později znovu přidat, tak je Velux Active nenajde a musíte je vyresetovat dle návodu výše. Začněte párováním standardních ovladačů (aby fungovalo otevírání přes původní ovladače) a následně je můžete znovu přidat do Velux Active.

Otázky, které jsem měl před nákupem motorů, rolet a oken:

Dají se okna otevřít po nainstalování motorů ručně? A kde motory jsou?

Motory jsou v horní části okna, okna musí mít horní otevírání a dají se otevřít i s nainstalovaným motorem :-). Pokud třeba hoří, ven se dostanete. Pokud nejde proud, vycvaknete řetěz a zavřete ručně.

Je jen jeden typ motorů?

Na to pozor, dodali mi poprvé špatné motory, na starší okna je KMG-100, na nová okna jako GLU jsou motory KMG-100K!

Jak motory a rolety komunikují s Velux Active nebo s ovladači?

Ovladače komunikují radiovými vlnami přímo s motory a přímo s roletami! Nikoliv s napájecí jednotkou KUX 100, ta je umí jen resetovat!

Má elektrická roleta SML také tlačítko reset?

Nemá! Můžete ji jen odpojit od proudu a resetovat přes napájecí jednotku KUX 100!

Utáhne motor otevření okna i se zavřenou roletou?

Ano, když je roleta zatažená, dokáze zvednout i roletu relativně snadno.

Má motor nějakou pojistku proti dešti?

Ano, dešťový senzor je zapojen přímo do motoru a je nadřazený i systému Velux Active. Tedy primárně dává rozkaz k zavření tento senzor deště.

Jaký je váš názor?