Je to tady! Začínáme… Čerstvě nařezané dřevo z pily je tady. Pokud stavíte podkroví jako já, nejspíš se bez dřeva úplně neobejdete. Setkáváte-li se se zpracováním dřeva poprvé, je tento článek určený právě vám. Popisuji zde vše, co bylo v mém případě realizováno :-). Pokud tedy dřevo nezačnete používat hned zítra, bude to chtít:
- Čerstvé dřevo ošetřit / namořit
- Správně podložit
- Správně proložit
- Přikrýt shora
Čerstvě nařezané dřevo je dobré natřít nebo namořit (ošetřit). Potřebujeme:
- prostor pod střechou, kde natírat (ideálně s betonovou podlahou)
- ochranné igelity
- 2 nebo 3 dřevěné kozy (záleží na délce)
- velký a malý molitanový váleček
- ochranný nátěr Lignofix
- ochranné rukavice (latex)
- ochranné brýle
- plastový kanystr
- nádobu na váleček
Než začneme: je potřeba sehnat proklady (svlaky), na prokládání a správné uložení dřeva.
Proklady nebo svlaky jsou stejně tenké latě (například 2-4 cm), s délkou například 60-100 cm podle šířky, kterou budete tvořit pro uskladnění dřeva. Doporučuji objednat dostatek prokladových lišt spolu se dřevem.
Ošetření / namoření dřeva
Lignofix je velmi oblíbený přípravek (mořidlo) na ošetření dřeva, na ochranu proti hmyzu, dřevokazným houbám a plísním.
Nemořte (nenatírejte) dřevo bez ochranných pomůcek jako je plachta a pevný podklad, Lignofix je vysoce toxický. I při kontaktu s kůží začne po necelé minutě dost pálí! Když se dostane do spodní vody je to problém… :-/
Dřevo vyskládáme širší plochou na dřevěné kozy, co nejvíc se ho vejde na délku dřevěných koz. Kolem dřeva si nechte dostatečný prostor pro volný pohyb při natírání.
Pro nátěr využijeme středního a malého molitanového válečku, který můžete koupit zde… Na rozdíl od klasických válečků u nich zůstává zachována savosti po delším používání a zároveň stejná vydatnost barvy.
Zajímá vás spotřeba Lignofixu? Mořil jsem dost poctivě celkem 7 m3 dřeva, ředil jsem dle návodu 1:9 do 20 litrového plastového kanystru. Tzn: 1 litr Lignofixu a 9 litrů vody. Zamíchat, protřepat :-). Celkové spotřeba Lignofixu byla v mém případě 4,2 litru. Zajímá-li vás čas, tak to bylo 6 hodin jeden nátěr na jednoho člověka. Pokud je vás více, máte velkou výhodu :-).
Příprava podkladu pod dřevo
Ještě než dřevo ošetříme, připravíme si podklad. Umístíme si 2-3 větší hranoly (fošny) – záleží na velikosti dřeva. Srovnáme je do roviny mezi sebou (použijeme rovné prkno nebo provázek, pro kontrolu). Budeme potřebovat vodováhu a srovnat každý hranol.
Pro interiérové použití je potřeba natřít dřevo Lignofixem minimálně 2x. Nátěr uschne za cca 18-24 hodin.


Uskladnění dřeva
V našem případě, potřebujeme mít dřevo někde venku, aby tak rychle neprosychalo. Namořené dřevo skládáme vždy tak jak ho potřebujeme mít rovné: Například:
Máme-li rozměr 10 x 18 cm o délce 5 metrů a víme, že ho budeme montovat do podlahy na výšku. Pak je potřeba mít ho rovné hlavně na výšku.
Nezapomeňte každé patro prokládat a do každého patra dávat stejné velikosti, pokud to jen trochu jde 🙂
Druhé patro Třetí patro Čtvrté patro Horní patro, nad něj přikryjeme Přikrytí dřeva shora, aby mohlo „dýchat“